15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü münasebetiyle Ticaret İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu 6502 Sayılı Tüketici Kanunu Hakkında Bilgilendirme semineri  15.03.2016 tarihinde saat 10.00’da Kuzeykent Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşti.
Programa  Ticaret İl Müdürü V. Sefa ÖZATA , Kuzeykent Anadolu Lisesi Müdürü ve Müdür yardımcıları, Ögretmenler,Öğrenciler ve Kastamonu İl Tüketici Hakem Heyeti Üyeleri  katıldı.
Ticaret İl Müdürü V. Sefa ÖZATA yaptığı konuşmasında; “Ülkemizde  Tüketiciyi Koruma faaliyetleri özellikle 4077 sayı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un, 08.09.1995 tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra yurt genelinde önemli bir hareket kazanmıştır. Bu Kanun ile tüketicilerin haklan, yasal düzenleme çerçevesinde' çağdaş anlamda yeni boyutlara ulaşmıştır. Tüketici yasasının uygulanması sonucunda, Yasanın eksik ve aksayan yönlerinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda; "4822 sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" hazırlanarak 14.06.2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 28 Kasım 2013 tarihinde 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Yayımlanmış olup 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Tüketici yasası ile tüketiciler:
Kapıdan Satışlar, Taksitli Satışlar, Kampanyalı Satışlar, Garanti Belgesi, Türkçe Tanıtma Kullanma Kılavuzu, Satış Sonrası Hizmetler, Ayıplı Mal ve Hizmetler, Devre Tatil, Paket Tur, Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar, Tüketici Kredisi, Kredi Kartları, Süreli Yayınlar, Mesafeli Sözleşmeler, Abonelik Sözleşmeleri, Yanıltıcı ve Aldatıcı Reklamlar  vb. gibi pek çok konuda yasalar ile satıcı ve sağlayıcılar karşısında haklarını arama ve elde etme imkanına kavuşmuşlardır. Gerek devletin çıkardığı bir takım yasal düzenlemelerle gerekse tüketicilerin bir araya gelerek örgütlendiği sivil toplum kuruluşlar aracılığı ile ülkemizde sağlanmaya çalışılan tüketiciyi koruma ve haklarım gözetme faaliyetleri alanında en büyük görev yasanın uygulayıcısı konumunda olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve illerde Ticaret il Müdürlüklerine düşmektedir“dedi.
Ticaret İl Müdürü V. Sefa ÖZATA tarafından Kuzeykent Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine yönelik verilen seminer  sonrasında soru cevap yapılarak öğrencilere ve öğretmenlere bilgiler verildi.