Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Sertifika Töreni Yapıldı

Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi kapsamında düzenlenen eğitim semineri sonucunda katılımcılara Ticaret ve Sanayi Odası'nda sertifika töreni yapıldı.

Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi kapsamında düzenlenen eğitim semineri sonucunda Ticaret ve Sanayi Odası'nda sertifika töreni, Ticaret İl Müdürü Sefa ÖZATA, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer AÇIKEL, KOSGEB İl Müdürü Nevzat EROL, TSE İl Müdürü Müdürü Bayram GÜVEN, Kastamonu Gıda Kontrol Laboratuar Müdürü Ramazan KONUŞKAN ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar DOLAPÇI ile STK temsilcileri, Kooperatif Başkanları ve üyeleri katılımıyla yapıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Kastamonu Ticaret İl Müdürü Sefa ÖZATA "Söz konusu eğitim programında; kooperatiflerin kuruluş ve işleyişine ilişkin iş ve işlemleri gerçekleştirme yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek ve kooperatiflerin kurumsal kapasitelerini artırarak kaliteli yönetim anlayışını yerleştirmek amaçlanmaktadır. Ayrıca kooperatif ortaklarına kooperatif işlemleri hakkında bilgi vermek,  hakları, görev ve sorumlulukları ile yaptıkları işlemlerden doğabilecek cezai yaptırımlar hakkında bilgi vermektir. Program, toplam beş gün süreli olup, söz konusu programın açılabilmesi için en az 12 başvuru gerekmektedir. Programa en az ilkokulu seviyesinde eğitimini tamamlamış ve kooperatiflerde yönetici ve denetçi olanlar veya personel olarak çalışmış ya da çalışmak isteyenler katılım sağlayabilmektedir. Program kapsamında edinilen bilgiler sınavla ölçüldü ve başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığınca sertifika (kurs bitirme belgesi) veriliyor. İlimizde faaliyet gösteren kooperatiflerin yönetim ve denetim kurulları ile dışardan da katılımın sağlanmasıyla geçtiğimiz yıl Nisan 2015’te düzenlenmiştir. 172 kişinin katılımıyla gerçekleşen programda, eğitim sonrası sınav yapılmış ve katılımcılara sertifika verilmiştir. Söz konusu eğitim İl Müdürlüğümüz tarafından bu yıl ise 15-29 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 79 kişinin katılımıyla gerçekleşen programda eğitim sonrası sınav yapılmış olup, bugün sertifikaları takdim edeceğiz." dedi.
Törende, sertifika almaya hak kazanan katılımcılara sertifikaları törene katılan İl Müdürleri ve STK başkanları tarafından takdim edilerek tören tamamlanmıştır.